İbadetin faydaları

Allah'a ibadet layık yegane varlık O olduğu için ibadet etmeli, bu üstün görevi yalnız O'nun emrini yerine getirmek ve rızasını kazanmak için yapmalıdır. Allah katında makbul olan ibadet ,böyle çıkar düşüncesi olmadan samimi bir niyet ve ihlasla yapılan ibadettir.
Bununla beraber, ibadette bizim için maddi ve manevi pek çok faydalar olduğu da bir gerçektir. Allah Teala bizim ibadetimize muhtaç değildir, fakat bizim ibadete ihtiyacımız vardır. İbadetin faydası bize aittir.

* İbadet, insanı Allah'a yaklaştıran en güzel vasıtadır. Bir kulun dünyada erişebileceği makamların en yücesidir. Hayatımızın en değerli zamanları,ibadetle geçirdiğimiz zamanlardır.

* İbadet, ruhumuzu yüceltir, kalbimizi kötü düşüncelerden korur, organlarımızı günah kirlerinden arındırır. Davranışlarımızı düzelterek bizi ahlaken olgunlaştırır.

* İbadet, edebi saadet yurdu cennetin anahtarı olan imanımızı korur. İbadetsiz iman, açıkta yanan lamba gibi korumasız kalır, günün birinde sönebilir. Bu sebeple ibadetlerin, en kıymetli varlığımız olan imanımızın korunmasında çok önemli bir yeri vardır.

İnsan hayatta çeşitli sıkıntılarla karşılaşır. Bazen ümitsizliğe ve bunalıma düşer.Böyle durumlarda ibadetle bunalımlardan kurtulmak en doğru olandır. Çünkü ibadet sayesinde Allah'a yönelir, bütün ümitlerin söndüğü anda O'nun sonsuz rahmetine sığınırve böylece huzura kavuşur.

* İbadet, müminlere Allah katında değer kazandırır.İbadet görevlerini yerine getirmeyenler bu nimetten mahrum kalır.

Kur'an -ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

''Ey Muhammed, de ki: İbadetiniz olmasa da Rabbım size ne diye değer versin''

Namaz kılmak için abdest almak şarttır. Bu ise, günde birkaç defa temizlenmek demektir. Temizliğin, insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz.
Oruç, başta sindirim sistemi olmak üzere bir çok organları dinlendirir, insanda şefkat ve merhamet duygularını geliştirir.

Zekat, sosyal yardımlaşma yönünden topluma birçok faydalara sağlar.

Hac, dünyanın her tarafından gelen; dilleri ve renkleri ne olursa olsun müslümanları kutsal topraklarda bir araya getirerek, İslam kardeşliği evrensel bir hale getirir.

Bunlar, ibadetlerin ferd ve topluma sağladığı faydaların bazılarıdır.
Eğer biz, Allah'a karşı ibadet görevlerimizi yerine getirir, O'nun sevgisini kazanırsak, Allah bize dünyadaki nimetlerden çok daha fazlasını ahirette verecek ve bizi cennette sonsuz mutluluğa erdirecek.

Kaynak: İslam İlmihali

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !